Blahodárné účinky medu

Med vzniká složitým procesem prováděným včelami, kdy nejenže včely sbírají sladké šťávy obsažené v rostlinách, ale také výsledný produkt obohacují o vlastní látky, jako jsou například enzymy z jejich trávicího systému. Právě ty pak přidávají hodnotu této zlatavé tekutině. Nakonec med musí ještě správně uzrát. Teprve pak se můžeme těšit jeho konzumací, případně také jiným využitím.

včela od pylu

Med je silné přírodní antibiotikum. Díky jeho vlastnostem nemohou v jeho přítomnosti přežít bakterie, může tak sloužit jako přírodní desinfekce. Dokonce byla prokázána i účinnost proti salmonele a e. coli. Tato potravina může taky pomoci s hojením drobných ran a zabraňuje rozvoji infekce.

Jistě jste již slyšeli o doporučení podávání sklenice teplého mléka s medem, pokud člověk trpí nespavostí. Pro někoho se to může stát jen rituálem před spaním, med má však jistý potenciál problémy s nespavostí potlačit. Celkově uklidňuje nervový systém, uvolňuje tak tělo od stresu a tím poskytuje možnost lepšího spánku.

Med lze využít i v kosmetice. Má hydratační a zklidňující účinky, je proto vhodné přidávat ho například do domácích pleťových masek. Látky obsažené v medu pleť krásně vyživí, vyhladí a díky antibakteriálním účinkům potlačí záněty kůže a mohou pomoct v boji s akné. Med je vhodný také jako balzám na rty, kdy ho v tenké vrstvě naneseme a necháme chvíli působit. Jedná se zde ovšem o sladké pokušení. 

Samotná konzumace medu působí pozitivně na náš trávicí trakt. Zklidňuje hrdlo, což se hodí například při dráždivém kašli. Především u dětí tato sladkost, užitá jako lék, sklidí příjemnější ohlas, než sirupy na zklidnění krku s nepříjemnou hořkou chutí. Také pro žaludek může být med přínosem, pomáhá s léčbou zánětů a vředů. Celkově konzumací této potraviny můžeme posílit svůj imunitní systém.
přelévání medu

Často se vyskytují spory, zda je med opravdu tak skvělý a blahodárný produkt, či zda se jedná jen o cukry. Záleží jen na Vás, zda dáte medu šanci, nebo se budete držet konzervativních léčiv a postupů. Vždy je ovšem třeba dbát na kvalitu medu. Poctivý med může být skvělým pomocníkem ve Vaší domácnosti.