Velký tok peněz

Z velkými čísly, co se peněz týče se asi v běžné domácnosti nesetkáte. Většina kalkuluje s řádem deseti tisícovek. Jen občas v řádů stovek tisíců. S milionem se setkávají jen ti, kteří kupují či prodávají nemovitost, a ani ti jej pohromadě asi nikdy neuvidí, protože tyto obchody musí probíhat převodem. Z účtu na účet. To proto, aby měl stát přehled, kde kdy, kdo a za kolik.
Hromada bankovek
A nyní si představte, že probíhají obchody, kde se hovoří a píše o miliardách. A není jich zrovna málo.
Jako příklad, zcela náhodně zvolený může být společnost Qualcomm, která nedávno nabídla firmě NXP Semiconductors částku za jejich prodej. (V současnosti je nabídka odvolána a jednání ukončena).
Chcete vědět kolik? Dozvíte se, ale musíte číst až do konce.
Tedy první firma je známá jako největší výrobce bezdrátových technologií (mimo jiné samozřejmě). Byla založena již v roce 1985 a nyní sídlí vSan Diegu. Již kdysi koupili část společnosti AMD a tím se dostali ke grafickým čipům. Její roční obrat je asi kolem čtrnácti miliardám dolarů ročně.
Druhá firma, je zase největším světovým výrobcem elektronických věciček. Nyní sídlí v Einshovenu v Nizozemí. Také kdysi koupili Freescale Semiconductor, a tím si zvedli roční obrat, který činí zhruba kolem šesti miliard ročně.
Uzavřená dohoda
Dvě firmy, nebo, chcete-li společnosti, které si na trhu konkurují v podobných zájmových oblastech.
A nyní si představte, že té první vadí konkurence a chtějí ještě větší zisk. CO udělají? Inu, nabídnou nějakou částku a firmu prostě koupí. A tak se stalo a Qualcomm nabídl NXP částku čtyřicet čtyři miliard dolarů.
To je suma vskutku úctyhodná. Takový obchod neprobíhá denně, a tak mu také byla věnována patřičná pozornost. Zbytečně. Z obchodu sešlo, protože čínský regulační úřad (SAMR) akvizici neschválil, a tak zůstalo vše při starém.
Přesto si zkuste udělat obrázek, jak by asi ty peníze vypadaly, mít je třeba v garáži.