Vláknina – naše záchrana

Každý z nás už si to jistě zažil. Nepravidelné vyprazdňování dovede docela ošklivě potrápit. Stačí jíst několik dní nevhodné složení stravy nebo méně pít a problém je na světě. Začneme být nadmutí, máme bolesti břicha a pociťujeme celkovou nevolnost. Pak většinou přichází na řadu projímadla. Také jich nabízejí lékárny celou řadu. Je ale známo, že pravidelné užívání těchto látek je nezdravé a škodí organismu. Je proto lepší hledat způsob, jak si své trávení preventivně upravit tak, abychom s ním neměli problémy. Jedním z velmi účinných prostředků je pravidelný dostatečný příjem vlákniny ve stravě.

snídaně

Co všechno vláknina umí?
Vlákninu rozdělujeme podle toho, zda je rozpustná či nikoliv. Ta rozpustná zvětšuje v žaludku po snědení svůj objem, prodlužuje pocit nasycení a podporuje svým objemem průchod odpadních látek střevem.
 Nerozpustnávláknina prochází střevy tak, jak jí sníme. Dokonale vyčistí stěny střev od toxinů a usazenin.

Klady vlákniny: kladně ovlivňuje cukrovku, srdeční onemocnění, pomáhá při prevenci zubního kazu, podporuje účinek diet na hubnutí, snižuje usazování cholesterolu v cévách a má mnoho dalších výborných účinků.
Ve kterých potravinách najdeme vlákninu?

-veškeré výrobky z obilnin, zejména pak výrobky z celozrnné mouky
-jakákoliv jádra ořechů
-syrové ovoce, kompoty
-syrová zelenina, ale i dušená má svůj význam, i když menší
-vařené pokrmy z luštěnin

chléb

Denní dávka vlákniny by měla být asi 30g, což najdeme asi tak v porci zeleniny velké 400g. Mnoho lidí ale není schopno takovou dávku sníst, ať už kvůli nesnášenlivosti potraviny nebo pro nechutenství a jiné problémy. Pokud tomu tak je, můžeme si opatřit obaly od jitrocele indického, které se nazývají Psyllium. Koupit se dají jak ve formě tablet, tak i kapslí. Možno ale přímo tento prostředek přidávat do vhodných pokrmů. Tak docílíme správné dávky vlákniny tak, aby naše tělo pocítilo její prospěch.