Proč je únik vody takový problém

Asi všichni budeme souhlasit, že únik vody je něco, co nikdo z nás nechce zažít. Patří to k našim nočním můrám. Proč tomu ale tak je? Co je na něm tak nebezpečného, že se mu chceme za každou cenu vyhnout?

Jedním z hlavních důvodů je, že je často poměrně těžké jej detekovat, dokud není pozdě a uniklá voda nenapáchala již poměrně velké škody. Je to proto, že trubky, kterými voda vede, jsou skryty ve zdi mimo náš přímý dohled. Unikající voda se navíc hned neprojeví, pokud se tedy nejedná o velké množství.

instalater1

Ani ony následky nejsou něčím, o co by bylo stát. Vezměme si například fakt, že i při malém množství vody se promáčí zdi a stěny. To může velmi snadno vést k rozvoji hniloby a plísní, což rozhodně není něco, co by bylo zdraví prospěšné. Nehledě na škodu, kterou to může napáchat na nábytku (zejména ten dřevěný podmáčený příliš neocení.

Pokud navíc bydlíme v paneláku, pak hrozí, že znepříjemníme život nejen sobě, nýbrž i sousedům bydlícím pod námi. A je samozřejmé, že ti po nás budou chtít vzniklou škodu uhradit. Z jejich strany je to i pochopitelné – oni si byt nezničili, proč by měli platit jeho drahou rekonstrukci?

instalater2

Ovšem nejedná se o problém, který trápí jen fyzické osoby. I v mnohých továrnách a výrobnách je potřeba voda. To samé platí i o elektrárnách, především těch uhelných. Ty používají vodu k chlazení a výrobě páry, což je velmi důležitá součást celého procesu.

Pokud zde tedy začne unikat voda, je možné, že se bude muset zastavit celá výroba, a to i na několik hodin v závislosti na tom, o jak velký únik jde a kde je lokalizovaný. Že to není zrovna ideální situace, asi není třeba říkat.

A jak mu tedy předejít? Nejlepším způsobem je pravidelná revize všech vodovodních trubek, zejména v místě spojů. Tak zjistíme včas i nepatrné poškození, které jde snadno opravit, a to dříve, než se rozroste a napáchá škodu. A o to jde především.