Pergola k domu je opravdovým požehnáním pro relaxaci

Internetem kolují desítky, možná stovky článků, které porovnávají mezi sebou pergoly z masivního dřeva a slitiny hliníku. Hodnotí se estetický vzhled, praktičnost, cena, rychlost výstavby a nároky na údržbu. Poměrně často se však zapomíná na vyzdvižení samotných pergol, jako takových, jejich význam pro náš život, jeho kvalitu a úroveň.

Střecha nad hlavou – mít „něco nad hlavou“ vytváří dojem, že tu máme potřebné zázemí, bezpečný prostor, vhodné prostředí k pobytu, které nás chrání před povětrnostními vlivy. Pergoly tohle dokážou, ačkoli nemusí být zrovna zastřešené. Stačí je ponechat ovíjet popínavými rostlinami, samotné trámky vytváří příjemný stín a masivní konstrukce je jakousi psychickou oporou podobně, jako je tomu u malých dětí blízkost jejich matky.

pergola na zahradě

Rozšíření obytného prostoru – lidé, kteří tráví většinu času v panelovém bytě a mají k dispozici balkon či lodžii se zajímavým výhledem, brzy zjistí, že tu tráví od jara do podzimu spoustu času. Berou si na balkon hrnek s kávou, posadí se na plastovou židli ke skládacímu stolku, zalévají kvetoucí surfinie či pelargonie a přitom se nachází v omezeném prostoru několika čtverečních metrů. To samé se odehrává u pergol k domu, lidé tu tráví spoustu času – obědvají a večeří, klábosí s přáteli, hrají si s dětmi, grilují a někteří dokonce cvičí, posilují či meditují. Pro meditace je pergola přímo ideální, zvláště, je-li vhodně umístěná v blízkosti okrasných dřevin a květin.

parková pergola

Hliník je moderní, ale dřevo je dřevo – chcete-li lépe relaxovat, odpočívat a čelit depresím, pořiďte si nábytek z masivu. Dřevotříska a lamino dřevo rozhodně nemohou zastoupit, ve hře je totiž přírodní materiál versus syntetická pojiva, lepidla, tmely a barvy. To se týká i slitiny hliníku, jde o válcovaný, tažený či průtlačně lisovaný profilový materiál, tedy strojně zpracovaný kov, který je chladný na pohled i na dotek, i když jej povrchový elox obarví třeba do růžova. Ano, hliníkové pergoly jsou velmi dobře konstrukčně zpracované, ale dřevo je zkrátka dřevo.

4/5 - (1 vote)