Dá se použít na výpočet čisté mzdy kalkulačka na internetu?

Pokud sháníme zaměstnání, jistě si všimneme, že jak v inzerátech, tak v pracovní smlouvě je uvedena hrubá mzda. Naprostou většinu lidí však mnohem více zajímá ta čistá, a řada si nedovede představit, kolik peněz tedy vlastně dostanou.

Samozřejmě tomu tak je hned z několika důvodů. Předně vyšší částka vypadá rozhodně lépe. Ovšem je zde také fakt, že není nutné přepracovávat pracovní smlouvy i veškeré inzeráty pokaždé, když se koeficienty pro výpočet změní. Nehledě na fakt, že nejsou pro všechny lidi stejné. Dává tedy rozum, že uvádět hrubou mzdu je výhodnější.

penize3

To však nemění nic na tom, že by lidí chtěli vědět, kolik tedy skutečně dostanou. Naštěstí je možnost si to vypočítat. Je však potřeba znát hodnotu veškerých koeficientů i postup, kterým se odečítají, a to většina lidí neví. Proto se mnohdy ptají, zda neexistuje snadnější způsob.

Naštěstí nám v tomto případě mohou pomoci nejrůznější internetové kalkulačky. Tam zadáme patřičné údaje, a ony nám už vypočítají, kolik bude naše čistá mzda činit. Nemusíme tedy nic složitě počítat ani hledat potřebné koeficienty.

Ovšem to nabízí otázku, zda je pro výpočet čisté mzdy kalkulačka dostatečně přesná. Přeci jen, v některých případech to může být poměrně individuální, a ačkoliv se programátoři snaží zohlednit co nejvíce faktorů, není možné tam dát všechny. Navíc by to bylo na úkor jednoduchosti, a to by také nebylo ideální.

penize8

Faktem však je, že ačkoliv tato metoda není stoprocentně přesná, je stále dostatečná pro to, abychom získali poměrně přesnou představu o tom, s jakou částkou můžeme počítat. A to nám umožní naplánovat si potřebné výdaje na další měsíc, případně se rozhodnout, zda je daná práce skutečně dostatečně ohodnocena, a zda se nám vyplatí, například vzhledem k dojíždění.

Je tedy jasné, že se rozhodně vyplatí znát alespoň přibližnou výši čisté mzdy, abychom mohli udělat správné rozhodnutí. Ať už totiž pracujeme kdekoliv, musí platit, že nás naše zaměstnání uživí. A to bez výjimky.