Nenáročný domácí mazlíček pro začátečníky

Kočka, pes, králík nebo morče – tyhle zvířata má nebo měl doma snad úplně každý. Jenže někdy se může stát, že je člověk na tyto mazlíčky alergický, nemá je zkrátka rád nebo touží po úplně jiném, mnohem exotičtějším zvířecím společníkovi.

kudlanka na list

Jedním z exotických a velmi zajímavým zvířátkem je pakobylka. Nejspíš si teď někdo řekne „no fuj“. Jenže to si může jiný říct na morče a další třeba na hada. Není to sice zvíře, které by se rádo mazlilo, ale zato není moc náročná, na chov může si ji dovolit skoro každý a může v novém majiteli vyvolat naprostou lásku k tomuto malému, rozkošnému stvoření. Pokud nevíte, o co se jedná, pakobylka je z řádu hmyzu a může připomínat větévku nebo třeba list. Tento vzhled ji pomáhá v divočině, aby se lépe ukryla před predátory. Jinak se jedná o vhodné zvíře, jak pro malé děti, tak dospělé a skvělé je, že ji moou mít i alergici.

pakobylka na rostlině

Kde ji pořídit?

Koupit si ji můžete samozřejmě ve zverimexu, přes internet, od známého chovatele nebo na trzích, kde je prodávají chovatelé, se kterými můžete vše probrat a zeptat se na důležité informace.

Čím ji krmit?

Pakobylka je býložravec, takže si pochutnávají na listech různých rostlin. Téměř žádný druh nepohrdne listy ostružiníku, které si jednoduše můžete natrhat na zahradě nebo na procházce. Pozor si dejte na rostliny rostoucí poblíž cest a dálnic, protože budou pravděpodobně znečištěné prachem a špínou. Na zimu si listů ostružiníku jednoduše natrhejte velkou zásobu a nechejte jej v mrazničce a postupně jej rozmrazte a podávejte.

K pití jim stačí voda, kterou je třeba nechat odstát a poté postříkat akvárium rozprašovačem.

australská pakobylka

Kde ji ubytovat?

Jedná se o opravdu nenáročné zvíře, kterému stačí obyčejné akvárium. Pozor si jen dejte na to, aby bylo dostatečně velké, protože pokud je pakobylek na jednom místě až moc, mohou se z nich stát kanibalové. Navíc se jedinci párkrát za život svlékají, a aby tento proces mohli uskutečnit, potřebují dostatek místa, aby i během toho třeba neublížili. Dobré také je dát do akvárka nějakou větev po které mohou lézt.

Rozmnožování

Je třeba upozornit na to, že pakobylky kladou vajíčka, které se mohou dále vyvíjet i bez oplození. Nakladená vajíčka se obvykle dávají do sklenice s rašelinou a dírkami pro vzduch. Po čase se z nich vyvinou larvy, které se mohou dát zpátky do akvária s ostatními dospělci.