Nábytek v retro a vintage stylu můžete mít doma i vy

Jak si přenést do bytu nostalgii dvacátého století

Kapitola lidských dějin se ve dvacátém století posouvala mnohem rychleji, než kdykoli předtím díky technickému rozvoji, který umožnil dát větší prostor kreativní tvorbě. Proto bylo možné v rychlém sledu zaznamenávat různé proměny interiérů obydlí, nábytku, dekorací a doplňků a dělit je do různých struktur či nazývat je příznačnými jmény. Klasicismus, empír a secesi začaly střídat různé moderní styly, jako byl kubismus či sorela (socialistický realismus), ovšem druhá polovina století se již vyvíjela velmi svérázně, různorodě a netypicky.

vintage a retro styl

Dnes se do těchto okamžiků navrací lidé nostalgicky založení, se vztahem k tradičním, konzervativním hodnotám, ovšem ten hlavní důvod bude zřejmě souviset s jejich prožitky či prožitky generací před nimi, co vnášely do svého života jistý řád, smysl pro spravedlnost, klid a pohodu, bez tolika stresových vlivů, co naši civilizaci doslova deptají.

černobílé fotografie a analogový fotoaparát

Vintage versus retro

V dnešní chaotické době se počítá každá drobnost, co mění chaos v poklidnou atmosféru, a mezi nimi jsou to i výrobky ve stylu vintage a retro. Dvacáté století je jejich společným vodítkem, ovšem pro každé je to jiné období. Vintage styl se přibližuje době zejména meziválečné, první polovině minulého století a krátce po druhé světové válce, v padesátých letech. U oděvů se může jeho hranice posouvat až do doby konce osmdesátých let. Retro něj plynule navazuje, a to zejména předměty, které se kdysi vytratily z módy a dnes je opět vyzdvihujeme. V retro stylu se velmi často objevují řešení ze šedesátých a sedmdesátých let, vyznačující se typickými jednoduchými a rovnými tvary, vzdálenými od pohodlí moderního nábytku.

Vraťme se však ke stylu vintage. Postel vintage https://svetpokladu.cz/styles/loznice/, noční stolky, komody, zástěny či skříně lákají svými typickými přírodními, bledšími barvami, doplněnými ručně malovanými motivy květin, s ozdobnými prvky, s nimiž si tehdy truhláři museli doslova pohrát. Byla to svým způsobem mistrovská díla, co kus nábytku, to originál, a tak není divu že jsou tyto současné výrobky žádané, i když nás dělí od doby počátku dvacátého století již téměř sto let.