Na co se zaměřit při nákupu postele

Masiv nebo dřevotříska

Věčné dilema, jež se v mnoha rodinách neustále řeší, přitom je poměrně snadné na základě jasně deklarovaných předností přiklonit se k jednoznačné volbě – k dřevěnému masivu. Dřevotříska je odpad, jsou to lisované piliny v chemickém pojivu a rozhodně se nemohou rovnat původní surovině. Projeví se to především v pevnosti spojovaných součástí, a to zpravidla až po určité době používání, anebo při zátěži. A právě postele jsou nesmírně zatěžovaným kusem nábytku, vruty se v dřevotřísce uvolňují, postel se po čase začne viklat, není stabilní. Mnoho takových výrobků nelze ani vícekrát přestěhovat, neboť každým rozebíráním a opětovnou montáží ztrácí spoje svou pevnost.
dívka u rámu postele.jpg

Ocel nebo dřevo

Postele slouží především pro relaxaci, odpočinek, regeneraci a kvalitní spánek. Tomuto výroku nelze nic vytknout, je však žádoucí jej poněkud poopravit. Lůžko totiž slouží zároveň někdy jako sportoviště. Jestliže přemýšlíte nad tím, jaký sport lze v posteli provozovat kromě šachů, pak vězte, že jde o jednu z nejoblíbenějších činností vůbec – sex. Není jistě nutné popisovat, jak fantastický zážitek lze v posteli prožít v této souvislosti, ovšem na jednu z podstatných maličkostí bychom neměli zapomínat – na vrzání. Sex na dřevěné posteli, to je koncert zvuků, kdežto prožitek ze sexu na kovové konstrukci je úplně o něčem jiném.
spící holčička s medvídkem.jpg

Délka lůžka a matrace

Zdá se to možná trochu nadnesené téma, stačí však být člověkem poněkud vyššího vzrůstu a máme problém. Standardní délka lůžka je 200 cm a s tím také řada výrobců počítá. Tak trochu se tato problematika podobá konfekčním oděvům, ty také nakoupíte v běžných velikostech, zatímco XXXXL nebývají standardní. Obecně ovšem platí, že délka lůžka musí přesahovat výšku lidské postavy minimálně o 25 cm. Neváhejte se tedy obrátit na svého dodavatele a požádat o výrobek na zakázku podle vašich představ.
kočka na posteli.jpg

Věkové kategorie

V souvislosti s věkem stoupají také nároky na výšku ložné plochy od povrchu podlahy. Výrobci uvádí jako optimální výšku 50 cm, což ovšem platí pouze pro dospělou a zdravou osobu ve věku od 17 do 55 let. Pro děti se zpravidla volí menší výška v rozmezí od 30 do 45 cm, a to i z toho důvodu, že mnoho ratolestí z postele ve spánku padá. Opačným extrémem jsou senioři, kterým se poměrně s obtížemi z lůžka vstává. Ti vyžadují výšku od 55 do 70 cm, tehdy jsou v situaci, kdy jejich nohy svírají při opouštění prostoru pro spaní tupý úhel (větší než 90 stupňů).