Látka versus kůže

I když při výběru auta se většinou zaměřujeme na jiné parametry. Přednostní místa zaujímají v rámci posouzení automobilu rychlost, úspora či design. Avšak pokud se vám nesedí pohodlně a příjemně, nikdy nemůže být jízda dostatečným a komfortním požitkem. Vždyť sedadla a především materiál má značný vliv na kvalitu a zejména pohodlí řidiče i spolucestujících.
interiér volkswagenu

V rámci autočalounictví se zatím používají dva materiály a to látka či kůže. I když se lze setkat ještě s typem materiálu označeným jako alcantara. O tomto druhu se lze mnohdy dočíst, že se jedná o prvotřídní kvalitu, je tento fakt však zavádějící, neboť ve skutečnosti jde přeneseně technicky sděleno, jen o tzv. ropné chlupy, které jsou přilepeny ke tkanině. Tudíž nadále zůstává volba mezi látkou a kůží. Jaké jsou klady kůže? V čem je lepší variantou látka?

Kůže a nejen její typická vůně

Jedná se o zcela přírodní materiál. Dalo by se říci, že právě kůže umocňuje a dělá interiér automobilu zajímavějším, mnohdy navozující luxusnější dojem. I když kůže je velmi pěkná na pohled, avšak mezi nevýhody náleží, že kůže v zimě velmi studí, naopak v létě moc hřeje. Především pokud usedáte do vyhřátého automobilu, pocítíte tuto záležitost velmi intenzivně. A právě zde by bylo vhodné, kdyby tomu bylo logicky naopak, což však není. Samozřejmě lze tento fakt eliminovat, ale to už jsou další finanční výdaje na různé ochranné potahy, fólie apod. Avšak kůže má i mnoho výhod. Kromě příjemného materiálu se jedná i v tomto případě o snažší údržbu. Pokud je materiál pravidelně a pečlivě udržován, může se pochlubit dlouhou životností. Jelikož se jedná o kůži, je důležitá impregnace.
bezpečnostní pás

Pokud se rozhodnete pro kůži, je velmi důležitá volba barvy. Samozřejmě že bílá barva sama o sobě je velmi choulostivou záležitostí ohledně údržby a zachování čistoty. Též je třeba myslet na potenciální mechanické poškození. I když je kůže kvalitnějším materiálem, přesto je třeba dbát opatrnosti, zejména jestliže nosíte oblečení mající vyčnívající cvočky, kovové zipy, knoflíky, přezky apod., což by mohlo nechtěně poškodit materiál sedadla.

Látka neboli jistá klasika

Jedná se o nejrozšířenější materiál sedadel v automobilu. Pozitivní stránkou je rovněž finanční dostupnost. V létě látková sedadla nejsou rozpálená, tudíž i v letních měsících si lze dopřát a vychutnat maximum z jízdy. Rovněž je eliminace chemického poškození. Látka je v tomto směru odolnější než kůže. Avšak nevýhodou je údržba. Látku lze velmi rychle a snadno zašpinit. V rámci údržby a péče je třeba volit speciální čističe k tomu určené.