Půjčka jako past na neznalé

Půjčka je dnes dostupná každému, ale velice záleží na tom jaká. Pro většinu z nás jsou běžně dostupné tzv. Rychlé půjčky. Jsou to takové půjčky, kdy nemusíme ničím ručit ani nic dokládat. Je to však tenký led. Spoustu lidí se tak dostane do úvěrové pasti, kdy najednou přijdou o vše.
Pokud je člověk negramotný snadno se dostane do spárů vymahačských společností. Často u takového typu úvěru bývají sazby dalekosáhle přesahující pojem lichvářství, kdy jsou úroky z půjčky přesahující hodnotu 20 %. Poté může věřitel mnohonásobně přesáhnout hodnotu půjčky. Což je výhodou pro společnost, méně už pro klienta.
dolarová měna.jpg
Mnohem bezpečnější typ půjčování peněz jsou hypotéky. Tu lze získat v rámci stavebního spoření. Zde je ovšem nastaveno mnoho pravidel, kdy si banka ověří, zda je klient skutečně důvěryhodný. Pro získání zvýhodněné hypotéky ze stavebního spoření je zapotřebí spořit alespoň po dobu dvou let, kdy získáváme státní příspěvek. Dále nesmíme být vedeni v registru dlužníků. To může být pro některé jedince problém.
peníze na stromě.jpg
Další kámen úrazu je zástava. V rámci hypotečního úvěru musíme vždy mít určitý typ ručení. Jedná se buď o ručení svým příjmem nebo ručení nemovitostí. V obou případech zejména pak v případě nemovitosti musíme dokládat odhad soudního znalce a musíme počítat s tím, že nám banka poskytne půjčku maximálně do výše 70 % hodnoty nemovitosti.
Výhodou půjčky je její nízké úrokové procento a taky výše splátek. Jelikož se dá splácet po dobu až 30 let můžeme být splácením zatíženi opravdu minimálně.
V rámci hypotéky je ovšem nastaveno spoustu pravidel čímž se banka distancuje od nedůvěryhodných dlužníků.
Pokud jde o nebankovní typy půjček jsou společnosti více tolerantní, to je ovšem vykoupeno větší úrokovou sazbou, která je mnohdy až zarážející.
Když se rozhodneme zadlužit se u takové společnosti často se můžeme propadnout do spleti dluhů ze kterého často není úniku.