Co je HTTP response?

Svět programování se může zdát při pohledu zvenčí jako jedna velká španělská vesnice. Těch zkratek, těch cizích slov. Taky se vám z nich točí hlava a nevíte, jak se v nich vyznat? Víte například, co je HTTP response? A jaký je rozdíl mezi HTTP a HTML? Pojďme se na to podívat. Uvidíte, že po přečtení následujícího článku budete zase o něco chytřejší, co se programovacích jazyků týče!

HTTP

Zkratku HTTP už jistě znáte, minimálně od vidění. Jedná se o jeden z nejpoužívanějších nástrojů při programování různých webových aplikací. Jak že vlastně funguje?

V překladu se jedná o takzvaný hypertextový transferový protokol. Velmi zjednodušeně by se dalo říci, že HTTP je vlastně hypertextový překladač, který zajišťuje komunikaci mezi serverem a klientem. Klientem může v tomhle případě být například váš internetový prohlížeč. HTTP response je právě odpověď ze serveru zpět klientskému serveru, současně je to odpověď na HTTP request.

HTTP response se dělí se na záhlaví a tělo, které bývá buď prázdné nebo obsahuje informace v jazyce HTML, takzvaný zdrojový kód. Zatímco protokol HTTP zajišťuje právě předání zpráv ze serveru na server, jazyk HTML pak určuje, jak bude web vypadat a co bude obsahovat. Kromě toho, že HTTP protokol umožňuje komunikaci mezi servery, současně hlídá a kvalitu přenosu a informuje o ní klientský server. V ideálním případě hlásí hodnotu 200. No a na Error 404 už někdy v životě určitě narazil každý uživatel internetu. Ano, tuhle zprávu má na svědomí právě HTTP, který tímto způsobem hlásí chybu v přenosu dat.

Prohlížení

HTTP jazyk tedy používá každý, kdo se připojí na internet. HTTP reponse může být například i výčet vyhledávaného na Googlu, přičemž to, co jste vyhledávali a jaká klíčová slova jste zvolili – to vše spadá pod HTTP request.

Chcete vědět více nejen o tom, co je HTTP response Strelec.pro?